Hołdy i inne ceremonie na cześć królów polskich i członków ich rodzin w Elblągu w XVII-XVIII w.

[2025-11-17 21:44:14]

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu zapraszają serdeczne na Kawiarenkę Historyczną Clio, której gościem będzie prof. dr hab. Edmund Kizik z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Mieszczanie Rzeczpospolitej zwyczajowo składali hołdy wierności nowo wybranym królom polskim na Rynku Głównym w Krakowie. Wyjątek uczyniono dla mieszczaństwa Prus Królewskich. W wielkich miastach takich jak Elbląg, Gdańsk i Toruń przysięgę hołdowniczą odbierał na miejscu osobiście król lub jego wysłannicy, reszta mieszczan pomorskich składała przysięgę hołdowniczą w Malborku.

Ceremonie hołdownicze oraz wizyty władców należały do najważniejszych świąt publicznych w nowożytnym Elblągu. Referat będzie poświęcony organizacji oraz kosztom uroczystości na część władców polskich, a poza wizytami królewskich, również obchodom z okazji elekcji, koronacji, wesel, chrzcin i śmierci w rodzinie panującej.

Spotkanie odbędzie się 25 listopada (wtorek) o godzinie 17:30 w sali edukacyjnej Budynku Gimnazjum.
Wstęp wolny.

Podpis pod ilustracją: Iluminacja na cześć króla Stanisława Augusta, 1765 rok, Archiwum Państwowe w Gdańsku.

Powrót do Aktualności

© Copyright 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu, ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11, 82-300 Elbląg.