Po dawnych dworach i pałacach pozostały tylko guziki i pocztówki.
[2025-04-04 23:09:30]

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu zapraszają serdecznie na Kawiarenkę Historyczną Clio, której gościem będzie Zbigniew Zajchowski – kolekcjoner, miłośnik lokalnej historii i wieloletni pracownik elbląskiego Muzeum.
„Po dawnych dworach i pałacach pozostały tylko guziki i pocztówki” - tym krótkimstwierdzeniem zostało skomentowane kolekcjonowanie guzików liberyjnych i dawnychpocztówek. Tematem spotkania będą właśnie herbowe guziki liberyjne z historią w tle,uzupełnioną o materiały ikonograficzne, głównie pocztówki z przedstawionymi siedzibamiziemiańskimi, w których reprezentacyjna służba mogła nosić liberie z tymi guzikami. CałyXIX wiek, końcówka XVIII i początek XX - choć to czasy niezbyt odległe, to jednak jestwidoczna zmiana mody i obyczajów. To już historia. Wiele pałaców już nie istnieje. Jakwyglądały, wiemy m.in. z archiwalnych pocztówek. Herby na zachowanych guzikachnatomiast dotyczą ich właścicieli, często postaci barwnych, czasem skąpych lub rozrzutnych,a także takich, którzy byli inicjatorami postępu i kultury. Skromna dziedzina kolekcjonerskamoże chociaż w minimalnym stopniu uchroni od zapomnienia niewielki fragment naszejhistorii. Prezentowane guziki i pocztówki wiążą się z arystokratycznymi i szlacheckimisiedzibami na terenie dawneji dzisiejszej Polski.
Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia o godzinie 17:30 w sali edukacyjnej budynku Gimnazjum.
Wstęp wolny.